Kusad 25 Ocak Havza Toplantısı

          Karadeniz Un Sanayicileri Derneği üyelerinden Sn. Dursun İkiz’in daveti üzerine organize edilen Havza Toplantısı Ancere Termal Otel’de bir araya gelen dernek üyelerimizin de katılımıyla 25 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirildi. Toplantımıza katılarak bizleri mutlu eden Havza Belediye Başkanı Sn. Murat İkiz, misafirleri Havza’da ağırlamaktan dolayı çok memnun olduklarını ifade etti.


          Toplantıya Türkiye Ekonomisi ve Makro Görünüm konulu sunumuyla start veren Başkan Günhan Ulusoy, ülke ekonomisine ilişkin büyüme tahminleri, 2013 yılı küresel ticaret hacmine yönelik beklentileri üyelerle paylaştı. Günümüzde Türkiye’nin yaptığı ihracatın yapılan ithalatı karşılama oranının %60 seviyelerinde olduğunu belirten Ulusoy, bu oranın 2023 yılında %80’e ulaşmasının beklendiğinin altını çizdi. Toplantının ilk bölümü, Türk Lirasının son dönemdeki değer kaybı konusuyla tamamlandı. Başkan Ulusoy, TL’nin son dokuz ayda %32 değer kaybetmesinin sebepleri arasında ise iç siyasi dinamikler ve global risk iştahının azalması ve Amerikan Merkez Bankası (FED) in global likidite üzerindeki politika değişikliği olduğunu belirtti.


          Toplantının ikinci bölümünde, buğday üretici/tedarikçi ülkelerin geçen sezonki üretim ve ticari hareketlerine, içinde bulunduğumuz sezona dair beklentilere ve yeni sezonda beklenen sıkıntılara değinildi. Şuan ciddi anlamda kuraklık sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Türkiye’de ekinlerin son durumu hakkında üyelerin görüşlerini alan Başkan Günhan Ulusoy, özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bu sorunun daha yıkıcı bir şekilde yaşandığının altını çizdi. Problemin henüz endişelenecek bir derecede olmadığını savunan buğday üreticisi üyelerimiz ise, yağışlar mevsim normallerine dönerse ekinlerin kendilerini toparlayacak kadar zamanları olduğunu vurguladılar.


          Dernek üyelerimiz ve sektör açısından oldukça faydalı geçen toplantı sonrası misafirlerimize enfes bir akşam yemeği ikram eden Havzalı misafirperver hemşerilerimize teşekkür ederiz.