KUSAD 23-25 Mayıs Batum Toplantısı

                Derneğimiz üyesi 21 firmadan toplam 30 misafirimizin katıldığı Batum Toplantımız, 23-25 Mayıs tarihlerinde Batum Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirilmiştir. 22 Mayıs gecesi derneğimiz merkezinde toplanılmak üzere karar alınmış, saatler 23.50’ yi gösterdiğinde toplantının yapılacağı Batum şehrine doğru hareket edilmiştir. Hepimizin bir arada seyahat ettiği otobüste ilk konuşmayı yapan Başkanımız Günhan Ulusoy, toplantının amacına ulaşması yönündeki temennisini dile getirdi ve bu seyahate katılımlarıyla bizleri onurlandıran üyelerimize hayırlı yolculuklar diledi. Ayrıca yolculukta aramızda bulunan Beşgöz Araboğlu Firması sahibi Sn. Nevzat Araboğlu’nun doğum günü olması nedeniyle otobüste ufak bir kutlama düzenlendi. Nevzat Bey’e sağlık ve mutluluk dolu uzun bir ömür diliyoruz. 23 Mayıs Cuma sabahı toplantının yapılacağı otele vardık ve kılınan Cuma namazı ardından ufak bir şehir gezisine çıktık. Tarih kokan muhteşem mimarisini modern yapılar ile süsleyen şehrin sokaklarında ilerlerken bolca fotoğraf çektik ve güzel havanın tadını çıkardık. Otel’e dönüp günün yorgunluğunu attıktan sonra akşam Batum’un meşhur sahil lokantalarından birinde akşam yemeği yedik.

                24 Mayıs Cumartesi günü otelin toplantı salonunda saat 10.00 da başlayan toplantıda gündem Türkiye’de harman ve Türkiye ve Dünyada buğday piyasalarıydı. Toplantı Başkan Günhan Bey’in açılış konuşmasıyla başladı ve Soma’da hayatını kaybeden madencilerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Toplantının ilk bölümünde derneğimiz yönetim kurulu üyesi Sn. Kadir Gür, 2013/14 Türkiye’de harman konulu bir sunum yaptı. Son yıllarda Türkiye buğday üretimi rakamlarına değinen Gür, ithalat ve ihracat hacmi, üretim ve tüketim miktarları ve başlangıç stoklarına değindi. Oldukça kurak geçen sezon ile ilgili yağış verilerini katılımcılarla paylaşan Kadir Gür, bölgelere göre yağış ortalamaları ve sezon içerisinde bölgelerin aldığı yağış miktarları konusunda bilgi verdi. Ayrıca buğday üretilen belli başlı bölgelerdeki mevcut duruma değinen Gür, buğday üretim düzeyinin normalin %8 altında olduğunun altını çizdi.

                Toplantının ikinci bölümünde Türkiye ve Dünya Buğday Piyasaları konulu sunumunu katılımcılarla paylaşmak üzere Tarsam firmasından Sn. Levent Aksu sözü devralmıştır. Dünya buğday ticareti, arz talep dengesi,  piyasayı etkileyen faktörler hakkında bilgi veren Aksu, tedarikçilerimizin buğday üretim durumlarına değindi. En büyük buğday tedarikçimiz olan Rusya’nın yanı sıra, Ukrayna ve Kazakistan’ın üretim durumları hakkındaki bilgilerini üyelerle paylaştıktan sonra Türkiye’nin bu tedarikçiler için önemini vurgulayan Levent Aksu, un ihracatında Dünya’nın bir numarası olan ülkemizin buğday piyasasındaki yeri, pazardaki payı ve ithalat rakamları konusunun altını çizdi. 

                Toplantının ardından Batum’daki meslektaşlarımız Sn. Burhan Dindar ve Bülent Araboğlu ev sahipliğinde güzel bir akşam yemeği organizasyonu düzenlendi. Gezimiz süresince yanımızda bulunan ve toplantımıza katılarak bizleri mutlu eden Batum’daki meslektaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız. 

                25 Mayıs Pazar günü ise dönüş için hazırlıklar tamamlandı ve Samsun’a doğru yola çıkıldı. Gezi programımız dahilinde öğlen yemeğini Ayder yaylasında yedik. Muhteşem doğası ve enfes tatlarına doyması zor bu doğa harikası yerde geçirdiğimiz zaman kısıtlıydı ancak bu kısacık zaman diliminde, kendisi katılamamasına rağmen misafirperverliği ve dostluğuyla bizleri yalnız bırakmayan, derneğimiz üyelerinden Sn. Mehmet Akmehmet’e ve organizasyonumuzda bizlere yol arkadaşlığı eden değerli misafirlerimize teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliriz.

                Batum gezimize ana sponsor olan Uğur Makine, Altınbilek, Meko ve BBCA firmalarına, ulaşım sponsorumuz MSC’ye, akşam yemeği sponsorumuz Vatan Gıda’ya, bizlere vermiş oldukları destekleri için teşekkür ederiz. Seyahatimize katılarak, bu gezimizi anlamlı kılan, unutulmaz anılarla dönmemize vesile olan tüm üyelerimize şükranlarımızı sunarız.